Reklama pro Opičku
A pro SimčuOpice

30. října 2011 v 8:35 | Ashley
Opice
Tato velká skupina s velmi rozmanitými druhy je rozdělena do dvou geograficky od dvou geografických podskupin:na opice Starého světa(kam patří větší druhy jako paviáni ,guerézy a languři) a opice Nového světa (jako jsou kosmani chápani).Obě skupiny se navzájem liší především tvarem nosní části lebky.Opice se běžně vyskytují v lesích celého tropického pásma .Většinou mají krátký a plochý obličej podobný lidskému, ale paviáni, drilové, mandrilové a dželady mají čenich jako pes. Mnohé druhy ohrožuje ztráta biomů a rhesus je příkladem opic a hojně používaných při laboratorním výzkumu.

Anatomie

Charakteristickými znaky opic je zploštělý hrudník, osrstěný čenich, poměrně velký mozek, hluboko postavená dolní čelist a ostré špičáky. Opice sice chodí po všech čtyřech končetinách, ale jsou schopné sedět vzpřímeně( a příležitostně se do vzpřímené pozice i postaví), takže jejich obratné ruce jsou uvolněny pro manipulativní účely ( jako je trhání ovoce ). Jejich ruce a nohy jsou konstruovány k uchopování a mají pět prstů. Nohy jsou o něco málo delší než paže, ale ke skákaní přizpůsobené druhy (např. guena červená) mají zadní končetiny mnohem delší než přední a dlouhou velmi ohebnou páteř. Opice mají také ocas, který je obvykle delší než tělo, jen u některých druhů, např. chápaní, mají chápaví ocas, někdy na konci z holou ploškou, některé jsou popilární linie, hřebínky a vrásky, které zvyšují tření pro lepší pevnost při chopení. Ocas též slouží k udržování rovnováhy a ke gestikulaci při vzájemném dorozumívání. Opice starého a nového světa se liší několika anatomickými znaky.
Opice starého světa jsou příbuznější lidoopům než opice nového světa, mají úzkou nosní přepážku a nozdry míří dopředu nebo dolů. Opice nového světa mají širokou nosní přepážku a jejich nozdry směřují na strany. Další z hlavních rozdílů spočívá vtom, že opice starého světa mají na zadku tvrdé sedací hrboly, které se u opic nového světa nevyskytují.

Inteligence

Opice jsou inteligentní savci.Rychle se učí a jsou zvídavé a mají výbornou paměť.Tyto schopnosti pomohli opicím uspět v různých živ. prostředích ,kde se (např.) musí učit, co lze jíst a zapamatovat si pak,kdy a kde potravu opět najít.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Click.....

...Click...

Komentáře

1 Angeee Angeee | Web | 30. října 2011 v 12:57 | Reagovat

zATÍM BLOG VIPADÁ ZAJÍMAVĚ, JÁ SI MOŽNÁ UDĚLÁM JEN SVŮJ BLOG A PAK TAKY MRKNEŠ VIĎ? :)

2 Ashley Ashley | 30. října 2011 v 13:14 | Reagovat

jasan

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama